For school lunch, you might have a dollar to spend. How much food does that really buy? In a recent photography project, “The Value of a Dollar” depicts just that, and yes, a dollar is the budget per student in the United States. Continue reading.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>